Народна лялька. Лялька - мотанка

Майстер-клас
Лялька - хорошого настрою Автор: Стебко Олена Іванівна вчитель трудового навчання Роменської ЗОШ I-IIIст №11



Мета: познайомити з народною іграшкою - лялькою гарного настрою, способами виготовлення цієї ляльки; розвивати інтерес до народної іграшки, бажання виготовити іграшку старовинним способом.
В мережі інтернеті написано, що така лялька з Валдаю, виготовлялася з валдійськими дзвонами. При їх звучанні відганялися лихо і хвороби. Дзвін не тільки очищує простір, але і підвищує душу людини, робить світ світліше і яскравіше.
Нижню частину дзвона раніше називали «юбочкой», а форма його схожа на сарафанчик. Лялька схожа своїми спідницями на дзвіночок. І вважалось, що вона приносить добрі новини і є оберегом гарного настрою. В Україні вона має таку назву "Лялька гарного настрою".Її дарують на День народження, іменини, Новий рік, новосілля. Бажають своєму другу отримувати тільки гарні новини і завжди підтримувати веселий настрій. Якщо зробити її, як ляльку для дітей, то можна застосовувати в різних іграх, наприклад, в «сліпого кота».


Пропоную вам зробити ляльку гарного настрою:


Ознайомимося з послідовністю виготовлення ляльки.

1. Підготувати матеріал: наповнювач; нитка №10; білий прямокутний клаптик 12х21 см; три кола діаметрами 16, 20, 24 см; трикутний клаптик для хустки зі сторонами 20 см. Всі тканини натуральні.


2. Виготовити ручки. Для створення ручок, білого обличчя можна використати квадратний клаптик і скласти його по діагоналі. Сформувати ручки, обв`язати шию, кути клаптика підгорнути, опоясати ниткою. Але є і другий варіант, який ми і застосуємо. Це використання білого прямокутного клаптика розміром 12х21 см.

 3. Загорнути з обох довгих боків края тканини на 1 см.

4. Перегорнути на інший бік і скрутити в «рулончик» до центру. Зв`язати на краях.

5. Вивернути, сформувати ручки і ще раз обв`язати на краях червоною ниткою.

6. В центр самого великого кола кладемо наповнювач, формуємо голову і обв`язуємо ниткою на шиї. Охайно викладаємо складки.

7. Повех на голову одягаємо другий круглий клаптик тканини. Також перев`язуємо, а потім третій, самий маленький.


8. Щоб пов`язати «ляльці з тканини» хустку, треба підвернути край лоскута, яким будемо «обрамляти» обличчя ляльки. Надіти хустку на голову, а хвости нитки провести під руками і зав`язати на спині. У ляльки–дзвіночка зустрічається декілька способів пов`язування хустки. Другий –це зав`язування тільки на шиї.










Ось такі роботи ми робимо на уроках праці.

Немає коментарів:

Дописати коментар